Jak ważne są ćwiczenia gimnastyczne w wieku przedszkolnym.

Wiek przedszkolny ( 3-6 lat) jest okresem szybkiego rozwoju dziecka.
Następuje rozwój fizyczny – zmieniają się proporcje ciała, wielkość narządów wewnętrznych, dziecko przybywa na wadze. Doskonalą się także procesy psychiczne – pamięć, myślenie, uwaga spostrzeżenia.
Dziecko w tym okresie jest ciekawe świata. Interesuje się wszystkim, co go otacza. Ciągle zadaje pytania – po co?, dlaczego? co to jest ?
Warto wykorzystać ten okres w życiu dziecka na zaspokojenie jego ciekawości otaczającym światem. Bardzo pomocne w tym względzie mogą być Ćwiczenia gimnastyczne na świeżym powietrzu, pełnią one przede wszystkim funkcje zdrowotne ale i nie tylko.
Dzieci bardzo lubią : biegi ,skoki, wspinanie się, przeskakiwanie przez przeszkody, elementy rywalizacji..
Uważa się ,że ćwiczenia fizyczne :
*  wzmacniają  mięśnie , co jest ważne dla utrzymania prawidłowej postawy i stabilnych stawów
*  wyrabiają lepsze poczucie równowagi ,
*  doskonalą koordynację ruchów
*  rozwijają giętkość ciała
*  wzmacniają kości (są twardsze) i dlatego rzadziej zdarzają się złamania
*  rozwijają  poczucie własnej wartości
Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż ćwiczenia fizyczne mogą przedłużać życie.
Brak ruchu powoduje :
*  nadwagę,
*pojawienie się wysokiego poziomu cholesterolu we krwi
 nadciśnienie  tętnicze.
„Pierwsze zmiany mogą występować już u nastolatka,a rozwijając się mogą doprowadzić do choroby serca .

Tekst opracowała: Edyta Wierzbińska