Scenariusz zajęć z okazji Dnia Życzliwości

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Nie od dziś wiadomo, że
dobre słowo, uśmiech na wagę złota jest.
Chociaż jest to istotne nie tylko od święta,
istnieje dzień, kiedy szczególnie się o tym pamięta.
I w naszym przedszkolu dzieci o dniu życzliwości pamiętały,
magiczne słowa i dobre czyny przez cały dzień królowały.
Wszyscy też we wspólnej zabawie udział braliśmy,
a na znak życzliwości serce dla kolegi wykonaliśmy.
Pamiętajcie! Obcy czy przyjaciel – lepiej się poczuje,
gdy mu ktoś na co dzień swoją dobroć ofiaruje.

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w dniu 13.11.2015r. dla dzieci z całego przedszkola z okazji „Dnia Życzliwości.”

Temat: „ W Krainie Życzliwości ”- zabawy o charakterze prospołecznym.
CEL OGÓLNY:
– Kształtowanie umiejętności wyrażania życzliwości poprzez aktywność intelektualną, ruchową i plastyczną.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
– uważnie ogląda teatrzyk przedstawiany przez nauczycielki
– wypowiada swoje myśli, skojarzenia związane z pojęciem życzliwość
– rozróżnia zachowania pozytywne i negatywne
– udziela wsparcia i pomocy podczas zabawy
– potrafi współdziałać w parze
– czerpie radość z uczestnictwa w zabawie
– wykonuje upominek dla drugiej osoby
METODA: słowna, oglądowa, czynna
FORMA ZAJĘCIA – indywidualna, w parach, z całą grupą
POMOCE: plakaty informacyjne o Dniu Życzliwości w przedszkolu, montaż słowno-muzyczny „Królewna Gburka”, w wykonaniu nauczycielek, przebrania według ról, dla nauczycielek, sylweta serca, pluszowe serduszko, płyta CD z nagraniem utworu „ Podajmy sobie ręce”, „Grzeczne słówka”, „Na Powitanie”, „Na pożegnanie”, wykonanie orderów uśmiechu przez całe przedszkole, papierowe kółka w różnych kolorach, sylwety serc dla przyjaciela, tekst przyrzeczenia, klej, flamastry, balony, gazety, puzzle, karty pracy dla dzieci 3-4 letnich i 5-6 letnich.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Przywitanie dzieci i pracowników przedszkola przez Wróżkę „Życzliwość”. Wróżka każdemu dziecku i pracownikowi nakleja na piersi czerwone serduszko, zachęcając tym samym do wzięcia udziału w Dniu Życzliwości.
2.Powitanie – przedszkolaki stają w kole i witają się ze sobą piosenką „Na powitanie wszyscy razem hip, hip hura…”
3. Oglądanie teatrzyku- montażu słowno-muzycznego pt. „Królewna Gburka” w wykonaniu nauczycielek.
4. „ Serduszko”- burza mózgów: dzieci podają skojarzenia do pojęcia „życzliwość”.
Nauczyciel zapisuje propozycje na kartonowym sercu. Próbują odpowiedzieć na
pytanie: Gdzie mieszka życzliwość?
5. Zaproszenie do Krainy Życzliwości. Utworzenie przez dzieci łańcucha przyjaźni i symboliczne przekazanie z rąk do rąk serduszka –symbolu przyjaźni, miłości i dobroci.
6. Zabawa dydaktyczna „Krzyżówka”- dzieci wspólnie rozwiązują krzyżówkę hasło główne słowo: DZIĘKUJĘ.
K R A S N O L U D K I
S E R D U S Z K O
J E S I E Ń
P R O S Z Ę
O K U L A R Y
L U S T R O
M I K O Ł A J
P I Ę K N A
1. Mieszkała z nimi Królewna Śnieżka.
2. Czerwone – malujemy na laurce.
3. Jaka to pora roku, kiedy z drzew opadają liście?
4. Jakie „magiczne” słowo mówimy, gdy o coś prosimy?
5. Szukał ich Pan Hillary.
6. W nim zobaczysz swoje odbicie.
7. Roznosi prezenty w zimowe dni – robi to sprytnie, kiedy coś Ci się śni.
8. Określenie Belli, w której zakochała się Bestia.
7. Odśpiewanie hymnu „Dnia Życzliwości” piosenki „Grzeczne słówka”, przez wszystkie grupy.
8. Zabawa w parach do piosenki „ Podajmy sobie ręce”. Dzieci tańczą parach, między głowami mają balony, a później tańczą na gazetach, pilnując tym samym aby przyjaciel tańczył na gazecie i trzymał balon.
9. „Grzeczne słówka” -puzzle dzieci składają w całość pocięte na kawałki paski z wyrazami: dziękuję, proszę, przepraszam, dzień dobry, do widzenia, miłego dnia.
10. Praca plastyczna „ Girlanda przyjaźni”. Dzieci przyozdabiają ordery w kształcie kół emocjami jakie odczuwają w organizowanym Dniu Życzliwości i sklejają je w girlandę. Wykonane prace wieszają w holu przedszkolnym.
11. „Serce dla przyjaciela”- każde z dzieci przyozdabia gotowy szablon serca według własnego pomysłu i obdarowuje nim kolegę z przedszkola.
12. „Dekalog przyjaźni” – wszystkie dzieci składają przyrzeczenie podnosząc prawą rękę do góry;
PRZYRZEKAMY:
Zaakceptować przyjaciela nawet z jego wadami
Pomagać, kiedy ma kłopoty
Pożyczać mu chętnie swoje rzeczy
Nie być zazdrosnym o jego sukcesy
Nie być złośliwym wobec niego
Nie okłamywać przyjaciela

(wszyscy na znak poparcia np. odbijają swój paluszek zamoczony w kolorowej farbie plakatowej lub naklejają malutkie serduszko wycięte dziurkaczem ozdobnym)
13. „Na pożegnanie wszyscy razem”- zabawa integrująca grupę na zakończenie zajęć.
14.Karty pracy „Złe i dobre uczynki” dla dzieci 5-6 letnich i kolorowanka „Przyjaźń” dla dzieci 3-4 letnich do zajęć popołudniowych.

Opracowały: Barbara Hołota-Dobek
Monika Kołodziej-Strojny
Katarzyna Lichota
Marta Łempa
Kamila Rudnicka
Edyta Wierzbińska

Montaż słowno – muzyczny „Królewna Gburka”

Na podstawie utworu Pt. ,,Królewna Gburka” Natalii Usenko
Występują:
Damy dworu, rycerze, książę, król, królowa, królewna Gburka, dobre wróżki
Dama dworu – Monia, książę – Marta, król – Edytka, królowa – Basia, królewna Gburka – Kamilka, dobra wróżka – Kasia

SCENA I
Dama dworu- Monia
Dziś na królewskim dworze wybuchła awanturka…

Dobra wróżka – Kasia
Znów obraziła gości królewska córka Gburka

Dama – Monia
Przyjechał do niej książę co szuka sobie żony

Dobra wróżka – Kasia
Lecz była tak niemiła, że uciekł obrażony !
Zabawa taneczna ze śpiewem ,,Dwóm tańczyć się zachciało”

SCENA II

/Na scenę wbiega książę, za nim wchodzą: król, królowa, dobra wróżka/
Książę – Marta
To nie do wytrzymania, natychmiast się wynoszę !
Królewna nie potrafi powiedzieć nawet ,,proszę”!!!

Królowa – Basia
Nie umie podziękować ! Nie wita się ! Nie żegna!

(oburzony) Książe – Marta
Maniery ma okropne

Król – Edytka
Jak praczka – nie królewna !!!

Królowa – Basia
To słońce co wysoko nad nami dzisiaj świeci
Zwyczaje ma wzorowe- posłuchajcie dzieci

Książę (z żalem) – Marta
Królewna jest tak śliczna
Tak piękna jak kwiatuszek, jak motyl daję słowo.

Król – Edytka
Lecz taka nie uprzejma… Jak może być królową ?

Dobra wróżka – Kasia
Nie możesz się z nią żenić, bo źle jest wychowana

Książę – Marta
Wyjadę jak najprędzej. Najlepiej jutro z rana

/odchodzi smutna dobra wróżka i książę/

SCENA III
/wchodzi z drugiej strony królewna Gburka/

Król – Edytka
Co widzę ? Czemu płacze córeczka moja mała ?

Królowa – Basia
Mów zaraz -co się stało ?

Gburka ( płacze, smarka w chustkę) – Kamilka
Ja się zakochałam !

/Królewna rzuca się na ziemię, wymachuje rękami i nogami, płacze, krzyczy/

Król – Edytka
Momencik … Nie tak prędko. Jesteście zaręczeni ?

Gburka – Kamilka
Mój książę mi powiedział, że ze mną się ożeni, gdy będę uprzejmiejsza…

Król – Edytka
O!!! dziecko nie zaprzeczysz, że wszystkich wciąż obrażasz i mówisz straszne rzeczy!

Królowa – Basia
To prawda moje dziecko…

Gburka ( lamentuje) – Kamilka
Pęka mi serduszko!!!

Królowa (podnosi palec) – Basia
Już wiem! Sprowadzę pomoc! Zawołam dobre wróżki /zawołam dobrą wróżkę z damą dworu/

/Król i królowa wychodzą/

SCENA IV
/Na scenę tanecznym krokiem wchodzi dama dworu i dobra wróżka/

(głaszcze królewnę) Dobra wróżka – Kasia
No … nie płacz, moja mała. I otrzyj oczka śliczne!

(z księgą) Dama dworu – Monia
Mam czarodziejską księgę, w niej słowa są magiczne…
Dziękuję, proszę bardzo, dobranoc, do widzenia, poproszę i przepraszam. A to do zobaczenia

Dobra wróżka – Kasia
No widzisz? Nic trudnego!
Dzień ślubu jest już blisko…

Dama – Monia
Ty ucz się , ja tymczasem zgotuję weselisko!

/Wróżki wychodzą
Gburka uczy się słów- powtarza magiczne słowa- również wychodzi/

SCENA V
/Na scenę wbiegają weselnicy, tworząc półkole i trzymają się za ręce/

Wróżka – Kasia
Tak łatwo być uprzejmym, gdy tylko ktoś się stara

Wszyscy chórem:
Niech żyją miłe słowa!
Niech żyje młoda para!!!